Poszukiwania pracy coraz częściej rozszerzamy nie tylko o konkretne województwo, ale i kraje ościenne – nie ma wątpliwości, że wielu Polaków decyduje się na emigrację zarobkową z wielu względów. Sytuacja ekonomiczna w naszym kraju każe nam szukać alternatyw – wiele osób, szczególnie o wyższym, kierunkowym wykształceniu, szuka możliwości zarobku właśnie poza granicami Polski. Dlaczego?

Wyższe zarobki, lepsza kultura pracy

Co jest decydującym argumentem dla osób poszukujących pracy za granicą? Nie ma wątpliwości, że są to zarobki. Okazuje się, że analogicznych stanowiskach możemy zarobić przynajmniej dwukrotnie więcej. Jest to wystarczająca zachęta do szukania możliwości zarobkowania poza granicami kraju. Ciekawym zagadnieniem jest to, że Polacy – wyjeżdżający dotąd głównie do prac sezonowych – decydują się na stałą wyprowadzkę i podjęcie się pracy za granicą na pełen etat. Wśród najczęściej wybieranych krajów wymienia się tu Niemcy – względna bliskość oraz podobieństwa kulturowe sprawiają, że czujemy się u naszych zachodnich sąsiadów bardzo dobrze. Zatrudniając się w firmach o międzynarodowym rodowodzie możemy liczyć nie tylko na duże wsparcie podczas pierwszych miesięcy pracy, ale również na możliwość uczestnictwa w licznych kursach czy szkoleniach. 

Rozliczenie podatku z Niemiec – o czym pamiętać?

Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce jest zagadnieniem często poruszanym podczas rozmów o emigracji zarobkowej. Kiedy konieczne jest rozliczenie podatku w Polsce? W przypadku, jeśli nasz dochód pochodzi wyłącznie z Niemiec nie ma konieczności składania deklaracji podatkowej w Polsce. Jeśli jednak zależy nam na zwrocie podatku może okazać się to konieczne. Jeśli nasz dochód pochodzi zarówno z Polski, jak i z Niemiec niezbędne jest złożenie deklaracji podatkowej w kraju ojczystym. Jeśli nie czujemy się na siłach podjąć tematu wypełniania formularzy warto poprosić o pomoc specjalistów z biur podatkowych specjalizujących się w finansowych sprawach międzynarodowych. 

Comments are closed.