Buty narciarskie to jeden z ważniejszych sprzętów narciarza. Składają się one z zewnętrznej skorupy oraz linera znajdującego się wewnątrz, który odpowiada za utrzymanie temperatury. Jak należy wybierać obuwie, aby nie tylko zapewniło komfort podczas jazdy, ale także mogło służyć przez kilka sezonów?

Rozmiar obuwia

Najważniejszą kwestią jest dobranie rozmiaru damskiego obuwa narciarskiego. Na szczęście nie jest to trudne i można to zrobić w domu. Konieczne jest stanięcie na kartce, z piętą przylegającą do ściany oraz sprawdzenie długości stopy. Otrzymaną wartość należy zaokrąglić w górę do pół cm – dla stopy o długości 25,2 cm odpowiednim rozmiarem będzie 25,5 cm.

Należy pamiętać, że damskie buty narciarskie nie mogą być za duże. Większy rozmiar spowoduje, że noga będzie mieć luz w obuwiu co podczas jazdy nie będzie komfortowe, a może nawet doprowadzić do skręcenia kostki czy innej kontuzji.

Odpowiednia szerokość

Dobór odpowiedniego rozmiaru butów narciarskich damskich jest istotną kwestią, jednak nie mniej ważne jest dopasowanie ich szerokości. Większość producentów ma w ofercie obuwie, którego szerokość jest dopasowana do rozmiaru i występuje w granicach 100-104 mm. Daje to duży komfort podczas jazdy, jednak nie nadaje się dla każdego.

Kobiety, które na stoku rozwijają dosyć duże prędkości powinny zdecydować się na buty narciarskie bardziej dopasowane, czyli mające szerokość w granicach 97-100 mm. Osoby, które mają szeroką stopę powinny zdecydować się na obuwie bardzo szerokie, powyżej 104 mm. W ich przypadku tylko buty narciarskie o takiej szerokości zapewnią komfort oraz bezpieczeństwo podczas jazdy.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Wybierając buty narciarskie damskie nie należy nadmiernie sugerować się ich wyglądem, najważniejszy jest bowiem dobre dopasowanie rozmiaru. Mimo to obecnie producenci mają tak szeroką ofertę obuwia, że z pewnością każda kobieta znajdzie odpowiednio dobrany model, który jednocześnie będzie pasował jej pod względem wizualnym.

Każdy osoba chce, by dobrze dobrane buty narciarskie damskie służyły jej przez wiele sezonów. Aby tak się stało należy o nie odpowiednio dbać. Podstawą jest dokładne suszenie obuwia po dniu spędzonym na stoku. W tym celu można postawić je w przewiewnym miejscu, albo użyć specjalnej suszarki elektrycznej, która przyspieszy wysychanie wkładki. Dobrym pomysłem jest także zakup antybakteryjnego sprayu. Coraz więcej osób po zakończonym sezonie przechowuje buty narciarskie damskie w specjalnym pokrowcu, który pomaga zapobiec zawilgoceniu obuwia i odkształcaniu się skorupy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://agasport.com.pl/damskie-cat-20.

Comments are closed.