Czujniki zbliżeniowe w najprostszym możliwym ujęciu pozwalają na wykrycie obecności różnych obiektów w określonej odległości. Nie wszyscy wiedzą, że stosowane są one w telefonach komórkowych do automatycznego wygaszania ekranu. Jakie możemy wyróżnić rodzaje omawianych produktów?

Czujniki zbliżeniowe pojemnościowe

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że są one w stanie bez żadnego problemu wykryć nie tylko obiekty, które są wykonane z materiałów ferromagnetycznych, ale również przedmioty, które nie będą wykazywały się wspomnianymi właściwościami. Doskonałymi przykładami mogą być płyny, proszki czy granulaty tworzyw sztucznych. Bardzo istotnym atutem jest także możliwość detekcji przez materiały nieferytyczne.

Należy mieć świadomość, że konstrukcja omawianego czujnika będzie bazowała na wykorzystaniu dwóch płytek przewodzących, które są umieszczone przez producenta w głowicy pomiarowej. Z kolei powietrze, które otacza sensor, będzie pełniło rolę izolatora. W momencie, gdy dany obiekt pojawi się w strefie detekcji czujnika, pojemność układu wzrośnie.

Czujniki ultradźwiękowe

Warto wiedzieć, że mają one bardzo duże zastosowanie w przemyśle. Należy mieć świadomość, że do działania będą wykorzystywały fale akustyczne. Oznacza to, że nie są wrażliwe na kolor czy przezroczystość poszczególnych obiektów.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że czujniki ultradźwiękowe składają się z przetwornika dźwiękowego emitującego impulsową fale akustyczną, a także rejestrującego odpowiedź w postaci odbitej fali. Godny uwagi jest fakt, że zakres działania tego czujnika w standardowych rozwiązaniach będzie wynosił do 2,5 metra.

Magnetyczne czujniki do siłowników

Warto wiedzieć, że produkty znajdujące się w asortymencie renomowanych producentów nie tylko działają niezawodnie, ale również nie podlegają zużyciu. Przedsiębiorstwo nie musi obawiać się ewentualnych zakłóceń na stykach czy wypalenia ka skutek tarcia. Dlaczego jeszcze firma powinna zaopatrzyć się w magnetyczne czujniki do siłowników?

Magnesy można zamontować w różnych ruchomych elementach w magazynie czy zakładzie produkcyjnym. Pracownicy nie będą mieli żadnych problemów z ich wykryciem. Ponadto bardzo proste czujniki zasilania nie będą wymagały żadnego zasilania. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiane rozwiązanie jest obecnie dostępne w wersji dwu-przewodowej. Rekomendowane jest kupowanie produktów znanych producentów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki do siłowników.

Comments are closed.