Miłośnicy ogrodnictwa wraz z nadejściem wiosny zadają sobie pytania: w jaki sposób w tym roku zaaranżować swój ogród? Jakie rośliny wyciąć, a jakie posadzić? W tym sezonie podpowiadamy, aby podejrzeć ogrody japońskie i sprawić sobie niwaki.

Niwaki – co to takiego?

Enigmatyczne słówko „niwaki” to nazwa dotycząca drzewa ogrodowego, a więc rosnącego w gruncie (nie mylić z doniczkowym bonsai). Mianem tym określa się ukształtowane za pomocą sekatora drzewa, pozbawione drobnych gałązek i igieł. Podczas cięcia oszczędzone zostają jedynie końcowe pędy, przypominające pędzelki, z których to właśnie kształtuje się, w zależności od pożądanego efektu, przestrzenne kule czy chmurki lub bardziej spłaszczone talerze.

Jakie gatunki roślin są odpowiednie na niwaki?

W Kraju Kwitnącej Wiśni niwaki są tworzone z rosnących tam gatunków, wpisujących się w szatę roślinną panującą na Honsiu czy Kiusiu. Chcąc stworzyć niwaki na polskim gruncie należy skorzystać z gatunków drzew iglastych, popularnych w europejskim strefie klimatu umiarkowanego. I tak najodpowiedniejsze do tego celu będą sosny i jałowce.

Te dwa gatunki są uznawane za pospolite rośliny, nie posiadające charakterystycznych cech. Ale w momencie, gdy zainteresujemy się sztuką podcinania gałązek drzew na wzór japoński, mamy szansę sosnę, która nie była dotychczas ozdobą działki przeistoczyć w egzotyczne drzewo, definiujące niepowtarzalny klimat naszego ogrodu.

Gotowe rozwiązanie

Oczywiście nie każdy działkowicz będzie czuł się na siłach, aby wziąć do ręki sekator i przerobić swoje iglaki na niwaki. Z drugiej strony nawet niedoświadczony ogrodnik może zapragnąć odrobiny egzotyki na swoich terenach zielonych. Na szczęście centra ogrodnicze oferują już ukształtowane sadzonki drzew, które wsadzone do gruntu staną się naszymi niwakami.

Wśród gotowych, zgrabienie przyciętych „drzewek japońskich” znajdziemy znane rodzime iglaki. I tak mogą nimi być: różne rodzaje jałowca, żywotnika (czyli popularnej krzewu tuji), Modrzew Japoński a także sosna w wielu odmianach (Kosodrzewiny, Sosny Zwyczajnej oraz Sosny Czarnej Nigra).

Niezależnie od tego, czy skorzystamy z gotowych sadzonek, czy zdecydujemy się na zmianę kształtu rosnących na naszej działce od lat iglaków warto spróbować przygody z japońską sztuką projektowania ogrodów. Być może drzewko niwaki stanie się początkiem niezwykłej, orientalnej metamorfozy naszej ogródka działkowego czy przydomowej posesji?

Więcej informacji znajdziesz na stronie Niwaki.

Comments are closed.