Badanie holter EKG pozwala na monitorowanie pracy serca pacjenta przez 24 godziny, w czasie wykonywania przez niego codziennych czynności. W ten sposób można rozpoznać różne zaburzenia i dolegliwości, które dają jedynie epizodyczne objawy. Urządzeniem stosowanym w tym badaniu jest holter EKG.
Zakładanie holtera
Po dotarciu do gabinetu medycznego, technik zakłada holter EKG. Odbywa się to poprzez umieszczenie jego elementów w odpowiednich miejscach oraz zamocowanie ich do rejestratora. Elektrody holtera przylegają do skóry na klatce piersiowej pacjenta, a poszczególne przewody i sam aparat są ukryte pod ubraniem.
Skóra na klatce piersiowej pacjenta powinna być czysta i pozbawiona żadnych balsamów czy kremów, które mogłyby zakłócić pracę urządzenia czy odpadnięcie elektrod. Jeżeli owłosienie jest duże, pacjent powinien je zgolić.
Technik tłumaczy zasady noszenia urządzenia, a także wydaje wszystkie nakazy i zakazy dotyczące użytkowania. Badanie holter EKG standardowo trwa 24 godziny, jednak w szczególnych przypadkach może być przedłużone do 48 godzin. Przez cały ten czas urządzenie monitoruje i zapisuje pracę serca.
Przebieg badania holter EKG
Podczas badania pacjent powinien normalnie wykonywać wszystkie codzienne czynności. Urządzenie musi być jednak utrzymane w suchości, dlatego nie wolno brać kąpieli. Do czyszczenia części ciała innych, niż klatka piersiowa można zastosować wilgotną chusteczkę.
Należy unikać korzystania z telefonu komórkowego, wykrywaczy metalu czy poduszek elektrycznych w pobliżu holtera EKG. Pole elektryczne lub magnetyczne może bowiem zakłócić dokładność odczytu.
Badanie wymaga też zachowania ostrożności podczas ubierania się, ponieważ gwałtowne ruchy mogą doprowadzić do odpięcia się elektrod oraz przerwania zapisu. Z tego samego względu zaleca się również unikania spania w pozycji na brzuchu.
Monitorowanie pracy serca
Badanie holter EKG wymaga od pacjenta prowadzenia dziennika wykonywanych czynności w ciągu dnia. Należy też rejestrować wszelkie niepokojące objawy, które wystąpią podczas noszenia rejestratora. Dotyczy to takich symptomów, jak np. omdlenia, kołatanie serca, zawroty głowy, duszności czy bóle klatki piersiowej. Czas wystąpienia takich objawów zostanie następnie porównany z wynikami zapisu EKG.
Comments are closed.