Botoks to substancja stosowana w medycynie estetycznej głównie w celu redukcji zmarszczek. Poznaj więcej zastosowań toksyny botulinowej.

Jak działa botoks? Zabieg nie tylko na zmarszczki

Botoks to popularna metoda wygładzania zmarszczek na twarzy, zwłaszcza górnej części, np. na czole. Mało kto wie, że substancja ta ma dużo szersze zastosowanie. W jakim celu stosuje się toksynę botulinową? Na czym polega mechanizm jej działania? Wyjaśniamy.

Czym jest botoks?

Botoks (toksyna botulinowa) to substancja pochodzenia bakteryjnego, która w dużych stężeniach stanowi groźną truciznę. Natomiast w zabiegach medycyny estetycznej, w których używana jest w bardzo małych stężeniach, pomaga m.in. w redukcji zmarszczek. Dawki stosowane podczas zabiegów nie mają niekorzystnego wpływu na zdrowie. Aplikowany we właściwy sposób preparat nie stwarza ryzyka powikłań i daje bardzo naturalne efekty, nierozpoznawalne dla otoczenia. Toksyna botulinowa wstrzyknięta domięśniowo powoduje wyłączenie wybranych mięśni, przez co nie mogą się one kurczyć. Unieruchomione zostają niewielkie fragmenty skóry, dlatego reszta mięśni może funkcjonować normalnie.

Zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej

Botoks ma szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Najpopularniejszym zabiegiem z użyciem toksyny botulinowej jest usuwanie zmarszczek z czoła. Jak podkreślają specjaliści z Kliniki Miracki w Katowicach, odmładzanie twarzy to niejedyne zastosowanie tej niezwykłej substancji.

Zastrzyki z botoksu można zastosować w celu leczenia takich schorzeń, jak:

  • Bruksizm (zgrzytanie zębami) – na skutek ostrzykiwania mięśni żwaczowych toksyną botulinową ich ruchliwość znacząco się zmniejsza. Podczas snu nie ulegają automatycznemu kurczeniu, dzięki czemu wyeliminowane zostaje nadmierne zaciskanie szczęki i tarcie zębami.
  • Hiperhydroza (nadpotliwość) – lekarz wprowadza preparat z toksyną botulinową dokładnie w tych miejscach, w których występuje nadpotliwość. Działanie botoksu opiera się na blokadzie działania nerwów zaopatrujących gruczoły potowe pach, stóp czy dłoni. Nadmierne pocenie się zatrzymane zostaje praktycznie natychmiast po pierwszym zabiegu.

Jak działa botoks na zmarszczki?

Botoks na zmarszczki to metoda dedykowana osobom w różnym wieku – zarówno dojrzałym, zmagającym się z utrwalonymi zmarszczkami mimicznymi, jak i młodym, z pierwszymi objawami starzenia się skóry. Toksyna botulinowa jest szczególnie skuteczna w usuwaniu zmarszczek w górnej części twarzy (na czole), a także w okolicach oczu i ust.

Mechanizm działania toksyny botulinowej opiera się na hamowaniu przewodnictwa impulsu nerwowego do komórki mięśniowej. Botoks powoduje rozluźnienie mięśni mimicznych twarzy. Pod wpływem tej substancji skóra odpoczywa i ma czas się zregenerować. Istniejące zmarszczki spłycają się, a powstawanie nowych zostaje znacząco opóźnione. Rezultaty widoczne są niemal od razu (po 3-4 dobach). Przez cały czas działania toksyny botulinowej, czyli przez około 6 miesięcy mięśnie odpowiedzialne za marszczenie się danej części twarzy nie są aktywne, dzięki czemu „odzwyczajają się” od marszczenia.

Efekty działania botoksu zanikają co prawda po kilku miesiącach, jednak nie dochodzi do pogorszenia stanu skóry, a wręcz przeciwnie – procesy starzenia ulegają spowolnieniu. Specjaliści zalecają jednak regularne powtarzanie zabiegu, jeśli zależy nam na długotrwałej poprawie wyglądu skóry. Zabiegi wykonuje się co 6-7 miesięcy.

Więcej na temat zabiegów z użyciem toksyny botulinowej dowiesz się od specjalistów z katowickiej Kliniki Miracki – zapraszamy do kontaktu: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-katowice/  

Dodatkowo zapraszamy na zabiegi odmładzające takie jak botoks, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym czy terapie komórkami macierzystymi: https://mirackiclinic.com/

Comments are closed.