Pękające naczynka są często spotykanym problemem natury estetycznej. Zazwyczaj zmiany przybierają formę pajączków, czy rumienia obejmującego np. całe policzki. Niekiedy dochodzi do powstawania bardziej rozległych i uwidaczniających się naczynek znanych jako teleangiektazje. Mimo iż najczęściej kojarzy się je z występowaniem na twarzy, to podobne zmiany naczyniowe mogą obejmować również obszar skóry nóg, czy szyi. Wśród zabiegów medycyny estetycznej znajdują się metody wykorzystujące laser, które umożliwiają pozbycie się wymienionych wyżej zmian lub ich zmniejszenie. Na czym polega laserowe zamykanie naczynek? Jakie przynosi rezultaty? Czy jednorazowe podejście do zabiegu wystarcza, aby uzyskać oczekiwane efekty?

Laserowe zamykanie naczynek — jak przebiega zabieg?

Wykonanie zabiegu, jakim jest laserowe zamykanie naczynek, polega na zastosowaniu wiązki laserowej, która aplikowana jest na precyzyjnie ustalony obszar skóry. Wiązka lasera emituje ciepło, które z kolei prowadzi do obkurczenia naczynka, a tym samym jego zamknięcia, uniemożliwiając w ten sposób dalszy przepływ krwi.

 

Naświetlanie rozszerzonego naczynka powoduje zatem, że znajdująca się w nim hemoglobina pochłania energię emitowanego lasera i zamyka naczynko na określonej głębokości. W zależności zatem od ustawień i parametrów urządzenia, będzie ono w stanie zmniejszyć widoczność naczynek na twarzy.

Jak często należy powtarzać zabieg, aby utrzymać jego efekty?

W pierwszej kolejności warto sobie wyjaśnić, iż zamknięcie naczynka krwionośnego ma charakter trwały. Jeżeli po zabiegu koniecznym okaże się wykonanie jeszcze kilku sesji, będzie to oznaczało, że otwarte naczynka znajdują się na różnej głębokości w skórze i laser przy określonych parametrach i ustawieniach nie mógł do nich dotrzeć. Dlatego też w takiej sytuacji lekarz informuje pacjenta o tym, ile powtórzeń całej procedury może być jeszcze potrzebne.

 

Po laserowym zamykaniu naczynek konieczne jest zwiększenie troski o własną skórę, wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji, unikanie ekspozycji na nagłe i duże skoki temperatur, jak np. wychodzenie z ogrzewanego pomieszczenia na zewnątrz bez osłonięcia twarzy szalikiem. Dobrym pomysłem jest również wprowadzenie pewnych zmian w diecie, zadbanie o odpowiednią i ustaloną z lekarzem suplementację, czy korzystanie z kosmetyków ochronnych.

 

Jeżeli po jakimś czasie okaże się, iż u pacjenta znowu pogłębił się problem rumieni występujących na policzkach i uwydatniły się pękające naczynka, będzie to oznaczać brak odpowiedniej troski o zdrowie i kondycję skóry. Jeśli nowe naczynka zostaną narażone na czynniki, które doprowadzą do ich uszkodzenia, problem powróci. Wtedy może okazać się koniecznym ponowne przystąpienie do całej procedury.

Rekonwalescencja i prawidłowa pielęgnacja skóry po zabiegu

Zaraz po laserowym naświetlaniu skóry może pojawić się na niej niewielkie zaczerwienienie. Zdarza się, iż naskórek ulega złuszczaniu. Podstawowym elementem pielęgnacji jest stosowanie kremów nawilżających z filtrem, aby ochronić delikatną i wrażliwą skórę przed promieniowaniem słonecznym, poparzeniem, a także przed wiatrem i chłodem. Należy także zrezygnować z ciężkiego makijażu, aby zapewnić skórze najlepsze warunki do regeneracji. Nie można ponadto umawiać się na zabiegi wykorzystujące peelingi, ponieważ mogą spowodować dodatkowe podrażnienia. Do zaleceń lekarskich należy prócz tego unikanie sauny, basenu, czy wyczerpującej aktywności fizycznej.

 

Jak zauważa lekarz Mirosław Rodak z Akademii Zdrowia i Urody Natura Med w Nowym Sączu, często jeden zabieg jest wystarczający, by uzyskać oczekiwane rezultaty. Może jednak dojść do sytuacji, gdy najlepiej sprawdzają się terapię łączone.

Jak umówić się na zabieg?

Jeśli interesuje Cię laserowe zamykanie naczynek i zastanawiasz się, czy możesz przystąpić do tego zabiegu, skontaktuj się telefonicznie i umów na konsultację w Akademii Zdrowia i Urody Natura Med w Nowym Sączu. Dzięki rozmowie z lekarzem medycyny estetycznej uzyskasz odpowiedź, czy kwalifikujesz się do tej procedury.

Comments are closed.