Zakup każdej rośliny powinien być starannie przemyślany. Trachycarpus fortunei może wydawać się niecodziennym wyborem, zwłaszcza do polskiego ogrodu. Jednakże coraz więcej osób z chęcią kupuje ten gatunek palmy.

Najlepsza palma do polskich ogrodów

Palmy nie należą do roślin zimnolubnych. Z reguły można zatem założyć, że nie są to gatunki, które dobrze poradzą sobie w polskich ogrodach. Są jednak pewne wyjątki. Wyjątkiem takim na pewno jest Trachycarpus fortunei.

Wśród polskich ogrodników, gatunek ten znany jest jako szorstkowiec Fortunego. W środowisku naturalnym znaleźć go można głównie w Himalajach. Charakteryzuje się pewną odpornością na mróz, dlatego też może być zasadzony do ogrodu. Wymaga to jednak zastosowania odpowiednich zabezpieczeń na okres miesięcy zimowych.

Trachycarpus fortunei – do ogrodu czy do doniczki?

Szorstkowiec Fortunego jest gatunkiem, który można hodować zarówno w doniczce, jak i w glebie. Istnieją jednak pewne wady i zalety obu rozwiązań. Palma ta świetnie prezentuje się w ogrodzie, jednakże nie zawsze można zapewnić jej przeżycie. Choć jest odporna na mrozy, dłuższy wpływ niskich temperatur może prowadzić do jej szybkiego obumierania.

Z kolei gdy Trachycarpus fortunei hodowane jest w doniczce, na pewno należy liczyć się z tym, że nie osiągnie równie imponujących rozmiarów co w ogrodzie. Wtedy jednak łatwiej jest zadbać o przeżycie tej palmy i nie trzeba męczyć się ze specjalnymi przygotowaniami na jej zimowanie.

Czego wymaga Trachycarpus fortunei?

Podobnie jak każda inna roślina, szorstkowiec Fortunego ma pewne wymagania. Gdy chodzi o wodę, dla palmy tej zupełnie wystarczające będzie umiarkowane podlewanie. Przed każdym podlaniem na pewno należy sprawdzić jak sucha jest ziemia. Dopiero przy jej całkowitym wysuszeniu, roślinę należy podlać.

Pragnąc zadbać o liście należy zainwestować w nawóz. Palma ta nie wymaga jednak częstych dostaw nawozu, zatem pod tym względem jest mało wymagająca. Najlepiej gdy roślina jest hodowana w glebie przeznaczonej dla palm, która ma odpowiednie pH i przepuszczalność.

Trachycarpus fortunei zazwyczaj jest bardzo łatwym gatunkiem w uprawie. Uprawa ta staje się jeszcze prostsza gdy odbywa się w domu. Hodowanie tej palmy w ogrodzie jest jednak wyzwaniem, które skutkuje największymi okazami. Jedyne trudności mogą pojawić się podczas zimowania młodej sadzonki przez pierwsze parę lat od jej zasadzenia. Jednakże w nagrodę każdy będzie mógł cieszyć się piękną palmą, która doda wiele egzotycznego wdzięku w ogrodzie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/trachycarpus-fortunei.html.

Comments are closed.